Responsive ThemeForest Wordpress Theme Avada bigtheme.net/wordpress/themeforest/323-avada BIGtheme.net

Typography
Zvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivna
 

17. januar 2020.

Ivan Gavrilović je skroman mladić koji je pobeđivao i u drugim aktuelnim kvizovima; u njima je znao odgovore na mnoga teška pitanja, ali mu je jedno posebno teško, najteže -  pitanje: šta očekuje od budućnosti?

„Formalno obrazovanje će vam omogućiti normalan život; samostalno obrazovanje će vam doneti bogatstvo“. Nije baš da se u životu držao ove izreke Kraljevčanin Ivan Gavrilović (28), ali svoj prvi milion (dinara) zaradio je krajem 2019. godine kao apsolutni pobednik u kvizu „TV Slagalica“, konstantno učeći i radeći na sebi, a da svoje školovanje nije nastavio posle srednje škole.

Ivan, kojem nagrada još uvek nije isplaćena, živi u Kovačima, išao je u osnovnu školu „Sveti Sava“ u Ribnici. Po struci je elektrotehničar računara, a srednju školu završio je u Elektrotehničko saobraćajnoj školi „Nikola Tesla“ u Kraljevu. Na pitanje šta ga je sprečilo da ode na fakultet skromno odgovara da su u pitanju bili „nedostatak neke veće ambicije, a malo i tadašnje finansijske mogućnosti porodice“.

Za kvizove je, kaže, zainteresovan – od malih nogu. Nije bio zainteresovan samo za „TV Slagalicu“, nego i za sve kvizove koji su u Srbiji aktuelni poslednjih godina. Tako se u njemu i javila želja da i sam učestvuje.

- Video sam, dok sam kvizove samo pratio kod kuće, da takmičari tamo nisu mnogo bolje od mene. Smatrao sam da bih i ja imao što-šta da pokažem. Tako sam i odlučio da se prijavim – otkriva Ivan u razgovoru za portal Krug.

Učešće u prošlogodišnjoj „TV Slagalici“ nije mu bilo prvo, jer početkom 2016. godine u ovom kvizu nije imao sreće, pa je izgubio već - u prvom kolu. Zato je nama koji smo tokom 2019. pratili njegovo učešće u „Slagalici“ izgledalo kao da sve ide glatko.

- U principu nikad nije lako – priznaje Ivan - ali imao sam i dosta sreće. Prezadovoljan sam, u svakom slučaju, kako je sve to proteklo.

Ivan je, osim u „TV Slagalici“ učestvovao i u kvizovima „Totalni obrt i „Naslovna strana“. Od aktuelnih kvizova sre’u nije okušao još jedino u „Poteri“ :

- Bio sam pobednik i u kvizu „Totalni obrt“. U svom prvom nastupu imao sam pet pobeda, što je neki maksimum u kvizu tog koncepta, pošto nema klasičnih kvalifikacija, već je onaj koji pobedi u tih pet epizoda - konačni pobednik i nastavlja dalje takmičenje.

Na pitanje kako izgleda priprema za jedno takvo takmičenje, Ivan odgovara da, osim  što učešće u kvizu podrazumeva široko obrazovanje, neke klasične pripreme – nema.

- Ceo život čovek uči! Svako znanje koje u životu steknete je dobrodošlo. Normalno, pratim kvizove redovno, koristim i sva znanja stečena preko interneta, Recimo, postoji i igra „Facebook slagalica“, još neki kvizovi postoje i na društvenim mrežema. Manje više u svemu tome redovno učestvujem, tako da su sva ta stečena znanja doprinela da budem dobro pripremljen – otkriva naš sagovornik,

Ima igara koje nisu klasične, primećujemo, zato što osim dobre pripreme podrazumevaju i odlično znanje matematike, logike, kombinatorike i bogat fond reči.

 - I za asocojacije, matematičke zadatke, ili za slaganje najduže reči od ponuđenih slova slaganje važi ista formula: što više vežbe - verovatno ćete biti bolji, sve zavisi od čoveka, nema tu neke specijalne formule – opet više nego skromno zaključuje Ivan.

Trenutno je bez posla, iako je po završetku srednje škole, kako kaže, radio na nekoliko mesta neke kraće vremenske periode, ali se ni na jednom od tih poslova „nije naročito pronašao“.

Da li bi mogla „TV Slagalica“ da donese „Totalni obrt“, šalimo se koristeći igru reči sa nazivima kvizova, a Ivan uz osmeh odgovara kako se nada da to može da se desi. Nijednom nije otišao na testiranje Mense, ali je, kaže, radio testove inteligencije preko interneta.

- Ne znam koliko su pouzdani, ali po njima nisam natprosečno inteligentan – smeje se naš sagovornik, koji je u osnovnoj školi bio odičan đak, a u srednjoj – vrlo dobar.

Na pitanje da li razmišlja da sada nastavi svoje školovanje, Ivan nam otkriva šta je, zapravo njegov veliki problem:

- Kad bih mogao da se odlučim za nešto konkretno, vrlo verovatno bih se odlučio za nastavak školovanja. Ali, ja sam toliko širokog opšteg obrazovanja, da jednostavno ne mogu da se odlučim da nešto konkretno studiram. To mi je najveći problem! Od svega po malo, ali u nekoj oblasti konkretno dosad se, nažalost, nisam pronašao.

Ivanov plan je da u kvizovima koje obožava - nastavi da učestvuje. Voli takmičarske izazove, podzanje spstvenog praga znanja. To da li je milion dinara – nagrada koja je adekvatna uloženom trudu, apsolutni pobednik „TV slagalice“ u 2019. godini – ne želi da procenjuje:

- Nagrada još uvek nije na računu, ali ja sam zadovoljan. Da li je ona realna, možda je pitanje za neke druge. Znam da su mnogi primetili da su nagrada od 100.000 dinara za drugoplasiranog i po 50.000 dinara za trećeplasiranog i takmičara koji je bio na  četvrtom mestu – male. U Srbiji se poslednjih godina znanje, izgleda, sve manje ceni. Primat su preuzeli neki sadržaj druge vrste. Mislim da to nije baš u redu, ali – to je tako, šta da radimo.

Da će uspešno učešće u kvizovima obeležiti Ivanovu mladost, znak je bio i njegova prva pobeda u takmičenju koje su pre skoro deset godina organizovali Mašinski fakultet u Kraljevu i Kraljevačka televizija. Tada je bio maturant srednje škole i apsolutni pobednik takmičenja koje se zvalo „KV izazov“.

Ivan ima mlađeg brata i sestru. Brat je sada na master studijama u beogradu, gde je i sestra koja ima soj biznis preko interneta. Cela porodica bila je pobedniku „TV Slagalice“ velika podrška u svim takmičenjima.

Iako se tokom učešća u kviz takmičenjima izborio sa mnogim teškim pitanjima, naš sagovornik na pitanje: „Šta očekujete od budućnosti?“, kaže:

- Nemojte to! To mi je najteže pitanje. Ne očekujem ništa. Mislim, biće kako Bog da i boriću se, ali nemam neku jasnu viziju i put kojim bih išao. U principu sam za ostanak u Srbiji, ali ne isključujem ni opciju odlaska u inostranstvo. Videćemo šta nosi budućnost – pomalo setno kaže Ivan Gavrilović.

Na moju primedbu da bi valjalo da je sadašnjost u Srbiji malo bolja po pitanju zapošljavanja mladih ljudi i šansama koje im se pružaju, Ivan potvrdno klima glavom.

- Sigurno da bi bilo bolje, ali je situacija takva da samo možemo da se nadamo da će biti bolje i to što pre – zaključuje Ivan koji, kako kaže, nikada nije ni pomislio da bi mu sa nekom partijskom knjižicom bilo lakše u životu.

Možda je najvažnije u čitavoj ovoj priči to što je Ivan Gavrilović svestan kako je znanje jedina imovina koju nam niko u životu - ne može oduzeti. Snovi koje imamo, uvek su jasan dokaz da ih možemo ostvariti, a ponekad, baš tamo gde stojimo, počinju tajni prolazi do mesta na kojima želimo da budemo. Srećno, Ivane!

                M. M. Dabić

Ostavite komentar

Sva polja označena * su neophodna

4 Comments

 • Gost - Stanar

  Gost - Stanar

  I da! Ok su meni ovi na vlasti ne mogu da ne pozdravim projekt tržni centar, novi most, renoviranje škola... Samo sam ponekad malo ljut mada kada bolje razmislim ni žuti ništa nisu uradili. Bolje. 
  • Ime: Stanar
 • Gost - Dečak

  Gost - Dečak

  Bravo momak svaka čast na svemu!!! 
  • Ime: Dečak
 • Gost - Čaršijanac

  Gost - Čaršijanac

  Stanar said:
  Lapo je kada se zbog ljudi kao Ivan pominje naš grad a ne zbog tamo nekih aerodrUma i semafora.
  Što se ti potpisuje kao Stanar ovde ima jedan  jedna porodica Stanar a to nisi ti??  
  • Ime: Čaršijanac
 • Gost - Stanar

  Gost - Stanar

  Lapo je kada se zbog ljudi kao Ivan pominje naš grad a ne zbog tamo nekih aerodrUma i semafora.
  • Ime: Stanar